Wdrożenie systemu informacji pasażerskiej zintegrowanego z monitoringiem miejskim
Jak w każdej dziedzinie życia, tak i w zarządzaniu miastem informacja spełnia kluczową rolę. Od jej jakości uzależnione są działania, zarówno włodarzy miasta, jaki i samych mieszkańców. Mając na uwadze szereg zadań jakie musi spełnić miasto, dużym wyzwaniem jest wdrożenie takich narzędzi, które spełnią podstawowe założenia użytkowe, zwiększając przy tym komfort życia mieszkańców.
Ochrona środowiska jest jednym z tych zadań, które wymaga dużych nakładów ze strony miasta, przekładając się bezpośrednio na jakość życia jego mieszkańców. Miasto Gorzów Wlkp. przystąpiło do projektu pn. „System zrównoważonego transportu miejskiego w Gorzowie Wlkp.” korzystając przy tym ze środków unijnych. W ramach tego przedsięwzięcia udało nam się wspólnie zrealizować jedno z zadań tj. wybudowaliśmy system informacji pasażerskiej oraz przebudowaliśmy system monitoringu miejskiego.
Przed przystąpieniem do realizacji, Miasto Gorzów Wlkp. nie posiadało dynamicznej informacji pasażerskiej, a tę rolę pełniły papierowe rozkłady jazdy umieszczone na przystankach autobusowych. Również monitoring miejski był w wersji znacznie odbiegającej od współczesnych standardów, a z uwagi na przestarzałe komponenty nie zapewniał nawet podstawowej funkcji,
tj. czytelnego obrazu wizyjnego.
Założenia miasta w zakresie modernizacji w tych dwóch obszarach były słuszne, istniała bowiem potrzeba, by dostarczony system, spełniając oczekiwania miasta i jego mieszkańców, przełożył się bezpośrednio na trzy znaczące obszary – bezpieczeństwo, transport i środowisko.
Biorąc pod uwagę oczekiwania miasta, zbudowaliśmy dynamiczny system informacji pasażerskiej, składający się z tablic informacji pasażerskiej umieszczonych przy przystankach autobusowych, które wyświetlają rzeczywisty czas odjazdu środków transportu. Niektóre z tablic zostały dodatkowo doposażone o czujnik jakości powietrza, który powiadamia mieszkańców o aktualnym stanie powietrza, którym oddychają. Przy tej realizacji, pamiętano także o osobach z niepełnosprawnościami i zamontowano przyciski na słupach tablic, umożliwiające systemowy odczyt wyświetlanej informacji. Sytuacje transportową w mieście można śledzić natomiast w każdym miejscu (także w domu) korzystając z uruchomionego w ramach projektu portalu pasażera, na którym oprócz rozkładu jazdy można sprawdzić aktualną lokalizację pojazdu na mapie oraz zapoznać się z komunikatami przewoźnika.
System SDIP, to nie tylko tablice przy przystankach, to przede wszystkim specjalistyczne czujniki zainstalowane w pojazdach oraz oprogramowanie do zarządzania dzięki którym mieszkańcy otrzymują informację o publicznym transporcie w czasie rzeczywistym.
Monitoring miejski przeszedł gruntowną przebudowę, kamery analogowe zastąpiono cyfrowymi, dzięki czemu operatorzy otrzymali wysokiej jakości obraz, umożlwiający szczegółową identyfikację zdarzeń. Dodatkowo kamery doposażone zostały w zaawansowane oprogramowanie analityczne (m.in. detekcję tablic rejestracyjnych, detekcja naruszeń obszarów wyłączanych z ruchu) zwiększając efektywność pracy operatorów miejskiego monitoringu. System analizuje zdarzenia i informuje o wynikach, dzięki czemu operator skupia się na wynikach analizy i ma czas na podjęcie stosownej reakcji na incydent. System został zabezpieczony przez ryzykiem utraty łączności, (każdy punkt kamerowy jest wyposażony w karty pamięci, by archiwizować na niej materiał video w momencie awarii) oraz urządzenia zabezpieczające zasilanie na czas wyłączeń prądu.
Aby zwiększyć funkcjonalność całego środowiska oraz mając na celu także ochronę mienia publicznego, oba systemy zostały ze sobą zintegrowane. W przypadku wykrycia przez system SDIP próby uszkodzenia tablicy informacji pasażerskiej lub innych elementów infrastruktury (szafy telekomunikacyjne), system monitoringu automatycznie skieruje najbliższą kamerę w miejsce zdarzenia. Pozyskany w ten sposób materiał video, może posłużyć do podjęcia próby ujęcia sprawcy zdarzenia.
Wszystkie działania, jakie zostały podjęte w celu realizacji całego zadania wpisują się w trend Smart City. Jest to idea, która zachęca miasta do korzystania z nowych technologii by lepiej zarządzać miastem, stwarzając przy tym lepsze miejsce do życia dla swoich mieszkańców. Wspólnie wypracowane z Miastem Gorzów rozwiązanie to dopiero początek rozwoju tych systemów, które w dalszej perspektywie będą kształtować rozwój miasta. Już dziś wiemy, że oba systemy zostały pozytywnie odebrane przez, zarówno użytkowników systemów, jak i mieszkańców. Mieszkańcy oczekują dalszego rozwoju systemu SDIP, a operatorzy monitoringu mają narzędzie by skutecznie dbać o bezpieczeństwo mieszkańców.
Zapraszamy do obejrzenia filmu z realizacji: