Czy ze związku AI z kamerą może wyniknąć coś dobrego?

Czy ze związku AI z kamerą może wyniknąć coś dobrego?

W ostatnich latach jesteśmy świadkami rewolucji w dziedzinie sztucznej inteligencji. To pole technologii nieustannie ewoluuje, przemieszczając granice naszej wyobraźni i poszerzając horyzonty możliwości. W miarę jak technologia ta nabiera rozmachu, staje się klarowne, że AI nie jest jedynie przelotnym trendem, lecz integralnym elementem kształtującym przyszłość różnych dziedzin naszego życia. 

Z drugiej strony, kamera jako technologia również ma za sobą długą drogę, podczas której, z prostego przyrządu – camera obscura, ewoluowała w całe systemy monitoringu wizyjnego CCTV, zdolne nie tylko rejestrować, ale przede wszystkim analizować obraz. 

Dotychczasowy rozwój obu technologii robi niemałe wrażenie, jednak jednego możemy być pewni – przy obecnym tempie rozwoju to jeszcze nie koniec. Tym bardziej, że obie dziedziny w pewnym momencie połączyły siły i dzisiaj ogranicza je już tylko nasza wyobraźnia.

Powstały związek AI i monitoringu wizyjnego nosi nazwę analizy wizyjnej i właśnie o niej chciałbym dzisiaj opowiedzieć. Ale od początku – w jaki sposób działa ta nowopowstała technologia?

Współczesne systemy monitoringu wizyjnego to bardzo zaawansowane rozwiązania teleinformatyczne, składające się nie tylko ze specjalizowanych kamer wizyjnych i termowizyjnych, systemu archiwizacji i systemu zarządzającego, ale także z różnorodnych systemów teletransmisyjnych, przenoszących generowane strumienie wideo i analizujących je według wytycznych użytkownika. W każdym z tych obszarów obserwujemy dynamiczny rozwój technologii.

Kamery już dawno przestały pełnić jedynie podstawową funkcję, jaką jest dostarczanie obrazu. Zostały wyposażone w całą gamę technologii umożliwiających generowanie obrazu o bardzo wysokich rozdzielczościach, pracujących przy słabym oświetleniu, potrafiących samodzielnie podążać za obiektami oraz wyposażonych w inteligentną analizę obrazu, generując równolegle z sygnałem wizyjnym także matematyczny opis obrazu (tzw. metadane). Współczesne systemy wizyjne funkcjonują w oparciu o oprogramowanie działające na serwerach oraz zapis materiału na macierzach dyskowych.

System zarządzający stanowi główny element systemu. Może być scentralizowany i zainstalowany na serwerze bądź środowisku wirtualnym. W większych rozwiązaniach system taki może być instalowany w wielu lokalizacjach sterując wszystkimi strumieniami wizyjnymi, zapisem, prawami dostępu i wieloma innymi parametrami odnoszącymi się do obrazu, okresu archiwizacji czy też komunikacji z systemami zewnętrznymi.

Największe systemy to rozwiązania hierarchiczne umożliwiające zarządzanie już nie tylko poszczególnymi obiektami, czy obszarami, ale całymi miastami lub wieloma obiektami w różnych lokalizacjach. Z tego powodu, ogromnego znaczenia nabierają systemy teletransmisyjne, które muszą umożliwiać przesyłanie ogromnych ilości danych na dowolne odległości z małym opóźnieniem. Najczęściej występują jako systemy przewodowe, oparte głównie na rozwiązaniach światłowodowych, ale zdarzają się także systemy radiowe, pracujące zarówno w pasmach licencjonowanych, i wolnych, pozwalające na szybkie rozbudowy systemów monitoringu, zachowując przy tym pełną mobilność. Nie można też zapomnieć o urządzeniach zapewniających moc obliczeniową dla rozbudowanych algorytmów analitycznych, powiązanych z uczeniem maszynowym. W zakresie analityki, warto pamiętać także, że może być ona realizowana również na samym urządzeniu (kamerze) – wysyła ona wówczas obraz i metadane.

Wiemy już jak działa analiza wizyjna. Teraz skupmy się na bardziej praktycznej części tego tematu, a mianowicie – do jakich celów może nam posłużyć ta technologia?

I tutaj znajduje się odpowiedź na wszelkie nasze problemy związane z kontrolą, logistyką, optymalizacją, bezpieczeństwem i jeszcze wieloma innymi obszarami. Tak jak wspomniałem na początku, dzięki połączeniu AI i monitoringu, możliwości wykorzystania systemów CCTV są znacznie szersze, niż kiedyś i tylko od nas zależy, do czego wykorzystamy to narzędzie. Wszystko dzięki ciągle rozwijającym się algorytmom, które można “nauczyć” czy też dostosować pod nasze potrzeby. Zapomnijcie o kamerach połączonych z 30 monitorami, przed którymi musiał siedzieć bardzo znudzony, starający się nie zasnąć na nocnej zmianie pracownik. Nie oszukujmy się – taka praca do najbardziej interesujących czy najłatwiejszych nie należy. Tymczasem dzięki systemowi CCTV, połączonemu z AI można w taki sposób zaprogramować kamery, aby rejestrowały, analizowały i informowały personel obsługujący tylko o tych wydarzeniach, na których nam zależy. Przyjrzyjmy się temu na przykładach:

  • monitorowanie bezpieczeństwa w magazynach: Algorytmy detekcji intruzów wykorzystujące sztuczną inteligencję mogą umożliwić szybką reakcję, np. poprzez aktywowanie alarmów w razie wykrycia nieuprawnionego dostępu, zabezpieczając tym samym wartościowe towary. Dzięki AI możemy ten ruch sklasyfikować, a więc nauczyć system odróżniania strażnika od intruza, dokonywać analizy trajektorii ruchu, działań niepożądanych (np. ściąganie towarów z półek „ręcznie” lub w nietypowy sposób).
  • kontrola jakości w produkcji: Algorytmy oceny jakości mogą automatycznie odrzucać produkty, które nie spełniają ustalonych standardów, co zwiększa efektywność produkcji i ogranicza ryzyko wypuszczenia wadliwych produktów na rynek.
  • bezpieczeństwo pracy w zakładach produkcyjnych: Algorytmy monitorujące bezpieczeństwo pracowników mogą aktywować alarmy w przypadku wykrycia potencjalnych zagrożeń, wspomagając utrzymanie wysokich standardów bezpieczeństwa w środowisku pracy.
  • sporządzanie ścieżek klienta: Algorytmy analizy preferencji klientów wykorzystują dane o ruchu w sklepie do zrozumienia zwyczajów zakupowych i preferencji klientów, co pomaga w optymalizacji układu sklepu czy dostosowywaniu ofert promocyjnych.
  • mierzenie produktywności pracowników: Algorytmy monitorujące zachowanie pracowników mogą pomóc w ocenie wydajności, identyfikowaniu obszarów poprawy, a także dostarczaniu danych do optymalizacji procesów w miejscu pracy.
  • kontrola towarów na półkach: Algorytmy klasyfikacji obiektów mogą rozpoznawać marki, kategorie produktów, a nawet oceniać stan ich zapasów, co ułatwia zarządzanie magazynem i planowanie dostaw.
  • bezpieczeństwo w miejscach publicznych/wzmożonego ruchu: Algorytmy analizy wizyjnej mogą identyfikować potencjalnie niebezpieczne zachowania, takie jak bieganina, przepychanki, czy zostawianie podejrzanych pakunków, co może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego.

Przykładów można by wymieniać jeszcze naprawdę wiele, ale nikt nie przeczytałby do końca tego artykułu…

Sedno sprawy tkwi w tym, że związek AI i kamery naprawdę przynosi ogrom możliwości, zarówno w biznesie, jak i usługach publicznych. Oczywiście, technologia stale się rozwija, i niektóre zastosowania analizy wizyjnej będą działały lepiej, a niektóre trochę gorzej, ale nie zmienia to faktu, że pozostanie przy tradycyjnych metodach monitoringu, to tak jakby w księgowości dalej używać tylko kalkulatora prostego.

Zapamiętaj, że monitoring obecnie to już nie OBRAZ, to DANE, a kamera to uniwersalny sensor.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak je wykorzystać, aby rozwijać swoje przedsiębiorstwo, skontaktuj się z nami https://konwerga.pl/kontakt/i porozmawiajmy
o Twoich potrzebach.

👉 Konwerga |IT Integrator| – Kreujemy Inteligentne rozwiązania IT